تمرین دست راست گیتار با مضراب

تمرین دست راست گیتار با مضراب

در این پست آموزشی که جزء آموزش های ابتدایی گیتار به حساب می آید قرار است به شما آموزش دهیم که چگونه مضراب را در دست بگیرید و نحوه ضربه زدن به سیم های گیتار را به شما آموزش دهیم. برای این کار در ابتدا باید بدانید :

مضراب چیست ؟

زَخمه یا مِضراب، ابزاری است که برای تولید صدا از سازهای سیمی و زهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال زخمه ای که برای نواختن سازهای تار استفاده می‌شود از جنس برنج می باشد که طول تقریبی آن سه سانتی‌متر هست. زخمه ای که برای ساز قانون استفاده می شود یک حلقه نگهدارنده از جنس برنج می باشد که به دست نوازنده متصل و مورد استفاده قرار میگیرد.

بنابراین جنس  مضراب در سازهای مختلف متفاوت می باشد که می تواند فلزی ، پلاستیکی ، چوبی و یا از جنس شاخ نیز باشد. در زیر تصاویر چند نمونه مضراب را می بینید که هرکدام در ساز های مختلفی استفاده می شوند.

مضراب سه تارمضراب گیتارپیک گیتارمضراب سنتور

مضراب در ساز گیتار با نام پیک نیز شناخته می شود .اکنون که با مضراب و اونواع آن آشنا شده اید سراغ ادامه آموزش می رویم.

نحوه دست گرفتن مضراب در گیتار و تمرین گیتار مربوط به دست راست :

برای دست گرفتن مضراب  ابتدا انگشت های دست راست را به صورت نیمه مشت در آورده و سپس همانند شکل قسمت نشان داده شده از پیک را بر روی بند اول از انگشت اول قرار داده و در نهایت انگشت شصت را روی آن قرار می دهیم .


نحوه گرفتن پیک گیتار

برای ضربه زدن به سیم ها می توانید به همین حالت نیز به سیم ها ضربه بزنید و یا اینکه انگشت آخر یعنی انگشت کوچک خود را به صفحه گیتار تکیه داده و سپس به سیم ها ضربه وارد نمایید.

نحوه ضربه زدن به سیم گیتار با پیک

تمرین دست راست گیتار و ضربه زدن به سیم های گیتار با پیک :

تمرین زیر به عنوان تمرین ابتدایی دست راست و نحوه ضربه زدن به سیم گیتار توسط مضراب برای شما در نظر گرفته شده است تا شما با اجرای آن اولین قدم از تمرینات دست راست گیتار را انجام دهید. در صورتی که با قسمت های مختلف گیتار آشنایی ندارید ابتدا آموزش قسمت های مختلف گیتار و نحوه دست گرفتن گیتار را مطالعه نمایید.

آموزش گیتار مقدماتی

در زیر قسمت هایی از دوره آموزش گیتار مقدماتی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم تا با دیدن این ویدئو خیلی راحت تر آموزش ها را فرا بگیرید.

ویدئوی آموزش تمرین دست راست گیتار و آموزش کار با مضراب در گیتار


برای تمرین ضربه زدن به سیم ها از سیم اول گیتار شروع می کنیم. با یک فاصله خیلی کم از سیم اول، به سیم ضربه زده و از روی سیم رد می شوید. چندین بار این عمل را تکرار کنید تا به مهارت برسید سپس به سراغ سیم های بعدی بروید.
نکته 1 :  پیک را خیلی سفت و محکم نگیرید چون صدای خوبی از ساز تولید نمی شود. باید پیک را شل و نرم بگیرید.
نکته 2 : ضربه زدن با مضراب را بر روی هر 6 سیم گیتار را تمرین نمایید تا به مهارت کافی برسید و همچنین یادتان نرود که صبر و حوصله کافی به خرج دهید. روزی نیم ساعت تا یک ساعت برای آموزش های ابتدایی گیتار وقت بگذارید تا به راحتی نتیجه کار را ببینید.


این پست را به اشتراک بگذارید

به این پست امتیاز دهید

امتیاز :
۲۸ نفر


ارسال دیدگاه


دیدگاه ها (۰)