تفاوت‌های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

تفاوت‌های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

سوالی که بسیاری از هنرجویان گیتار می پرسند این است که کدام نوع از گیتار را یاد بگیریم ، گیتار آکوستیک یا گیتار کلاسیک ؟ قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید دانست هر کدام از این دو نوع گیتار چه خصوصیت هایی دارند و تفاوت آنها با یکدیگر در چیست . 

گیتار آکوستیک چیست ؟


تقریبا همه ی ما میدانیم گیتار چیست و با شکل شمایل آن آشنایی داریم پس بهتر است مستقیم برویم سر اصل مطلب ، به زبان ساده گیتاری که به تقویت کننده (آمپیلی) برای شنیدن صدایی که از آن تولید می شود نیاز نداشته باشد ، گیتار آکوستیک می گویند. این نوع گیتار از بدنه ی تو خالی خود برای پرتاپ صدای تولید شده از سیم ها و ویبراسیون استفاده می کند 

آموزش گیتار مقدماتی

گیتار کلاسیک چیست ؟


این نوع گیتار هم در رده بندی گیتارهای آکوستیک قرار می گیرد زیرا همانند آکوستیک نیازی به تقویت کننده خارجی ندارد و از نظر ساختاری بسیار به آکوستیک شبیه است در این نوع گیتار بطور استاندارد از حداقل از 3 سیم از جنس نایلون (می تواند هر 6 سیم نایلونی باشد) استفاده شده است

تفاوت های گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک 


همانطور که گفته شد این دو نوع از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به یکدیگر می باشند اما به هر حال دارای برخی مشخصات متفاوتی می باشند :
سیم ها : بسیاری از گیتارهای آکوستیک امروزی مجهز به سیم های فلزی می باشند در حالیکه در گیتار های کلاسیک از سیم های نایلونی استفاده شده است که همین تفاوت باعث تولید صدایی متفاوت تری از یکدیگر می شود ، سیم های نایلونی صدایی نرم و آرامی تولید می کنند و نواختن آنها برای انگشتان راحت تر می باشند در حالیکه سیم های فلزی صدایی بلندتر و تیز تری تولید می کنند.

اندازه ی بدنه : گیتارهای کلاسیک در مقایسه با گیتارهای آکوستیک دارای بدنه کوچکتری می باشند . البته در برخی از مدل های گیتار آکوستیک همچون پارلور اندازه ی بدنه دقیقا شبیه به گیتارهای کلاسیک می باشد.

فینگربورد Fingerboard : عموماً سازهای کلاسیک دارای فینگربورد پهن تر و صاف تری می باشند و به همین خاطر فاصله بین سیم ها کمی بیشتر نسبت به گیتارهای آکوسیتک می باشد. این فاصله کمی بیشتر ممکن است کار نواختن را برای نوازنده راحت تر سازد اما سرعت نواختن را ممکن است برای افراد مبتدی کندتر سازد.

سردسته (Head Stock) قسمت بالایی گیتار که سیم‌ها در آنجا تنظیم می‌شوند در گیتارهای آکوستیک و کلاسیک دارای شکلی متفاوت از یکدیگر می باشند.

قیمت : گیتارهای کلاسیک به مراتب با قیمت پایین تری نسبت به سایر گیتارها از جمله آکوستیک و الکتریک در بازار یافت می شوند به همین خاطر افراد مبتدی و نوآموزان گیتار تمایل بیشتری به خرید گیتار کلاسیک دارند. گیتارهای کلاسیک انتخاب خوبی برای سبک کلاسیک می باشند و گیتارهای آکوستیک گزینه ای مناسب تر برای سبک های جاز ، پاپ ، راک و حتی سبک بلو می باشند و به همین صورت گیتارهای الکتریک برای سبک های متال و هارد راک طراحی شده اند.

گیتار کلاسیک یا آکوستیک ، یادگیری کدامیک راحت تر است ؟


اینکه شما بتوانید کدام ساز را راحت تر یاد بگیرید کاملا بستگی به تلاش و تمرین و پشتکار خودتان دارد ، اما گیتار های آکوستیک با توجه به نکاتی که در بالا توضیح دادیم ، اندازه ای بزرگتر نسبت به گیتار های کلاسیک دارند و در نگاه اول شاید برای افراد تازه کار یادگیری آنها کمی سخت تر به نظر برسند خصوصا گیتارهای کلاسیک به خاطر داشتن سیم های نایلونی در مقابل سیم های استیل گیتارهای آکوستیک تا اندازه ای می توانند حس بهتری به نوازنده بدهند ، سیم های نایلونی به دلیل قطر بیشتر نسبت به سیم های فلزی کمتر به دست نوازنده فشار می آورند. پس در مجموع دلایلی که شاید بتوان گفت گیتارهای کلاسیک برای نوآموزان بهتر است عبارتند از :


جنس سیم ها (نایلونی حداقل سه سیم)
اندازه ی بدنه (نسبت به آکوستیک کوچکترند)
قیمت ( نسبت به آکوستیک ارزان تر می باشند)
فرت ها (در بسیاری از گیتارهای کلاسیک فرت ها علامت گذاری شده اند)
سبک (موسیقی پاپ ایرانی ، سبک اسپانیایی و فلامنگو در ایران طرفداران بیشتری دارد) 

 


این پست را به اشتراک بگذارید

به این پست امتیاز دهید

امتیاز :
۲۸۹ نفر


ارسال دیدگاه


دیدگاه ها (۳)

 • تصویر کاربر
  حمیدرضا رمضانی پاسخ

  احسنت و تشکر😍😍😍

  دوشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۰
  • تصویر کاربر
   محمد یوسفی در پاسخ به حمیدرضا رمضانی پاسخ

   خواهش می کنم

   سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰
 • تصویر کاربر
  Pourya پاسخ

  خیلی ممنون از توضیحاتتون واقعا بدردم خوردش.

  شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸