در این مطلب از آکادمی موسیقی آرمیس 10 فیلم برتری که داستان آنها بر اساس زندگی نامه ی هنرمندان موسیقی از جمله نوازندگان و خوانندگان مشهور دنیا می باشد را گردآوری کردیم. در ادامه به ما همراه شوید تا مروری بر فهرست این 10 فیلم داشته باشیم.

1 – سر به راه باش

سر به راه باش به انگلیسی Walk the line  محصول 2005 فیلمی درام موزیکال به کارگردانی جیمز منگولد کارگردان و فیلمنامه نویس آمریکایی است. داستان این فیلم درباره ی عشق میان ستاره موسیقی کانتری ، جانی کش ملقب به مرد سیاه پوش و جونی کارتر رقصنده و بازیگر آمریکایی می باشد. فیلم سر به راه باش در رشته ی بهترین بازیگر نقش اول زن با بازی ریس ویترسپون برنده ی جایزه اسکار شد. نام این فیلم برگرفته از یکی آهنگ های موفق جانی کش می باشد.

2- ری 

به انگلیسی Ray محصول 2004 آمریکا در ژانر موزیکال ، بیوگرافی و درام به کارگردانی تیلور هاکفورد ، کارگردان آمریکایی می باشد. ری بر اساس زندگی نامه ری چارلز پیانیست ، نوازنده ی کیبرد و خواننده ی مشهور سبک های بلوز و جز ساخته شده است. ری  موفق به دریافت دو جایزه ی اسکار در سال 2005 شده است . جیمی فاکس بازیگر نقش ری چارلز موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد و بعنوان دومین بازیگر در تاریخ سینما شد که 5 جایزه ی معتبر سینمایی از جمله اسکار را در ویترین افتخارات خود می بیند.

3- امی 

فیلم امی به انگلیسی Amy  محصول 2015 بریتانیا ، فیلمی مستند درباره ی زندگی ایمی جید واینهاوس خواننده سرشناس سبک های جز ، بلوز .. می باشد. کارگردانی این فیلم را آصف کاپادیا بر عهده داشته است. داستان این فیلم حول زندگی حرفه ای ایمی و اعتیادش به مواد مخدر و الکل است و از سالهای آغازین او تا مرگ غیرمنتظره اش را به نمایش می گذارد. در این فیلم از موسیقی های منتشر نشده ی این خواننده استفاده شده است.

4- آمادئوس

فیلم آمادئوس یا Amadeus محصول 1984 به کارگردانی میلوش فورمن است. این فیلم روایت گر بخش هایی از زندگی ولفگانگ آمادئوس موتسارت و آنتونیو سالیری موسیقدان ایتالیایی است. آمادئوس در مجموع موفق به دریافت 8 جایزه ی اسکار سال 1985 از جمله ی اسکار بهترین کارگردانی شده است.

5- من آنجا نیستم

فیلم موزیکال درام من آنجا نیستم I’m not there  محصول 2007 به کارگردانی تاد هینز می باشد. این فیلم الهام گرفته شده از زندگی باب دیلن شاعر ، برنده ی جایزه ی نوبل ، و خواننده ی سرشناس سبک های راک و راک اند رول می باشد. فیلم من آنجا نیستم ، تنها کاندید دریافت بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال 2008 شد اما نتوانست آن را کسب کند.

6- مستقیم از کامپتن

Straight Outta Compton محصول 2015 به کارگردانی گری گِری می باشد. این فیلم بیوگرافی ایی از گروه گنگستا رپ ، ان.دبلیو.ای (کاکا سیاه های با مرام) خوانندگان و اعضای آنها می باشد. مستقیم از کامپتن کاندید دریافت جایزه ی اسکار 2016 در بخش بهترین فیلمنامه شد.

7- عشق و بخشش

به انگلیسی Love and Mercy محصول 2014 اثری بیوگرافی موزیکال از بیل پُلاد می باشد. این فیلم روایت گر زندگی برایان ویلسون نوازنده و موسس گروه موسیقی بیچ بویز می باشد. نام فیلم برگرفته از یکی از ترانه های این گروه می باشد.

8- پرنده

Bird محصول 1988 به کارگردانی بازیگر معروف هالیوود کلینت استوود می باشد. این فیلم ژانر بیوگرافی موزیکال دارد و بر اساس زندگی اسطوره ی جز و نوازنده ی ساکسیفون چارلی برد پارکر ساخته شده است 

9- معشوق جاودان

Immortal Beloved محصول 1994 فیلمی در ژانر درام ، موزیکال ، بیوگرافی  به کارگردانی برنارد رز می باشد. داستان اصلی این فیلم بر اساس وصیت نامه ی از لودونگ بتهون آهنگساز برجسته ی آلمانی و نامه ای از او با همین عنوان می باشد. گری اولدمن بازیگر نقش بتهون در این فیلم بود و نکته ی قابل توجه این است که او برای بازی در این فیلم مجبور شد به مدت شش هفته به تمرین پیانو بپردازد.

10- دورز

The Doors  محصول1991 به کارگردانی الیور استون فیلمی در ژانر بیوگرافی موزیکال می باشد. این فیلم داستان گروه موسیقی دورز یکی از تاثیرگذارترین گروه های راک دهه ی 60 میلادی در آمریکا و رهبر این گروه جیمز موریسون را به تصویر می کشد.