موارد بسیار زیادی باعث می شود تا کوک گیتار شما بهم بخورد، برای مثال تغییر و جابه جایی ساز از محیط خشک به محیط رطوبت دار و یا از محیط سرد به محیط گرم و یا زمانی که به تازگی سیم های گیتار خود را تعویض کرده باشید کوک ساز شما به سرعت از بین می رود. برای این کار می توانید از تیونر های موجود در بازار که قابلیت کوک کردن را دارند استفاده کنید و یا از نرم افزارهای مخصوص گوشی های هوشمند که برای این منظور تولید شده اند بهره ببرید. خود من شخصا ترجیح می دهم که از نرم افزارهای تیونر برای موبایل استفاده کنم  زیرا همیشه همراه شما می باشد و در هر لحظه قابل دسترس می باشد و امکان استفاده از آن را دارید،  همینطور از لحاظ قیمت بسیار به صرفه می باشند زیرا اکثر آن ها امکانات پایه ای رایگانی دارند. برای مثال با نصب یک نرم افزار هم می توانید از تیونر برای کوک کردن گیتار  و هم در صورت داشتن مترونوم از آن برای تمرین های خود استفاده کنید .

برنامه های تیونر برای کوک گیتار :

ما از بین برنامه های زیادی که برای کوک می توان استفاده کرد ، دو برنامه زیر را که برای سیستم عامل اندروید و ios نوشته شده است انتخاب کردیم که می توانید آن ها را دانلود و بر روی گوشی خود نصب نمایید.البته برنامه Guitartuna برای منطقه ایران قابل دسترس نیست !

برنامه  Guitartuna :

        

دانلود برنامه Guitartuna   دانلود برنامه GuitarTuna 

برنامه Guitartuner برای اندروید :

در این آموزش ما کار با نرم افزار GuitarTuner را برای شما تهیه کرده ایم.

دانلود Guitar tuner از بازار

آموزش کوک گیتار :

برای کوک کردن ابتدا باید نام سیم های گیتار را در حالت دست باز بدانید که ما در مقاله آموزش گیتار از صفر تمام مواردی که برای شروع یادگیری این ساز مورد نیاز شما هست را گفته ایم . در تصویر زیر نام این سیم ها را  می بینید :

نام سیم های گیتار

 

ما برنامه Guitar Tuner را روی گوشی نصب کرده ایم و بنابراین طریق کوک کردن گیتار با این برنامه را به شما یاد می دهیم، هرچند فرق زیادی بین برنامه ها نیست و مهم اصل کار است که در اینجا به شما یاد می دهیم.

بعد از دانلود و نصب این برنامه،  باید بر روی آیکن برنامه کلیک کنید تا برنامه بالا بیاید. سپس از محیط نرم افزار ابتدا تیک قسمت Auto  را بردارید و بعد بر روی سیم اول در محیط برنامه کلیک کنید.


محیط برنامه Guitar Tuner


حالا باید به سیم اول گیتار یعنی سیم "می – E"  چند ضربه بزنید، اگر عدد نشان داده شده کمتر از صفر بود یعنی سیم گیتار شل می باشد و باید گوشی مربوط به سیم اول را پیدا کنید و در جهت سفت شدن بچرخانید، البته همزمان با چرخاندن گوشی مربوطه باید به سیم هم ضربه بزنید تا زمانی که عدد نشان داده شده دقیقا بر روی وسط یعنی عدد صفر قرار بگیرد، هرگاه این اتفاق افتاد یعنی سیم اول شما کوک شده و صدای نت " می - E " می دهد.
 برعکس این موضوع نیز صادق می باشد،  یعنی اگر با ضربه زدن به سیم اول ، عدد نشان داده شده بالاتر از صفر قرار بگیرد نشانگر سفت بودن سیم گیتار است و باید گوشی سیم مورد نظر را در جهت شل شدن سیم بچرخانید تا جایی که عقربه بر روی صفر قرار بگیرد.

این روش کوک گیتار را برای بقیه سیم ها نیز استفاده کنید تا به راحتی ساز خود را کوک نمایید . در زیر فیلمی از دوره آموزش گیتار مبتدی برای شما قرار دادیم تا بصورت ویدئو ، نکاتی که در بالا گفته شد را ببینید. امیدواریم از این آموزش که از آکادمی موسیقی آرمیس برای شما عزیزان تهیه شده است نهایت استفاده را برده باشید. اگر سوالی داشتید در قسمت دیدگاه بپرسید تا به شما پاسخ داده شود. موفق باشید.