تلفن تماس۰۱۱-۳۳۳۴۴۹۴۲

سامانه پیامکی۱۰۰۰۰۵۸۹

کاپو گیتار چیست؟

کاپو گیتار چیست؟

یکی از سوال هایی که احتمالا ذهن خیلی از افراد را به خودش مشغول میکنه این هست که اصلا کاپو چی هست و کجا بدرد می خوره؟

ببینید دوستان یک مثال ساده بزنم فرض کنید که شما تازه دوره آموزشی گیتار را شروع کرده باشید بنابراین چند جلسه زمان نیاز هست تا بتوانید چند تا آکورد را در کنار مفاهیم دیگری که به شما آموزش داده می شود یاد بگیرید، خوب حالا اگر شما بخواهید سریعتر یک موسیقی پاپ رو اجرا کنید با این تعداد کم آکورد که در ابتدا یاد گرفته اید کار یک مقدار سخت خواهد شد! بنابراین یا باید صبر کنید تا آکورد های دیگری را هم یاد بگیرید و یا اینکه از وسیله ای به نام کاپو استفاده کنید. البته کاربرد کاپو به همین جا ختم نمی شود.

یک مثال دیگر از کاربرد کاپو :

همانطور که می دانید محدوده صدایی خانم ها و کودکان با آقایان فرق می کند و حتی محدوده صدایی آقایان نیز در اجرای یک ترانه با هم متفاوت می باشد، حالا فرض کنید برای اجرای یک قطعه در محدوده صدایی شما، نیاز دارید تا چند آکورد باره دار را اجرا نمایید اما هنوز آکورد های باره دار را یاد نگرفته اید و یا با تغییر گام نمی دانید نام آکورد های جدید چه می شود ! در این مواقع خیلی راحت می توانید از کاپو استفاده کنید و کاپو را در هر فرت که قرار دهید، آن فرت به عنوان سر دسته گیتار شما می شود. امیدوارم توانسته باشم تو چند تا مثال کاربرد کاپو را به شما یاد داده باشم.

کاپو گیتار

در پست دیگری نحوه استفاده از کاپو را برای شما شرح داده ایم و به شما نشان داده ایم که با یادگیری چند آکورد پرکاربرد و استفاده از کاپو می توانید بسیاری از آکوردهای مختلف را اجرا نمایید پیشنهاد می کنم حتما هفت آکورد پرکاربرد گیتار را مطالعه کنیدهمچنین در انتهای آن یک ترانه نیز اجرا کرده ایم تا درک موارد بالا راحت تر باشد.

 

انواع کاپو گیتار

حقیقت این هست که کاپو وسیله زیاد پیچیده ای نیست که واقعا برای خریدش سر در گم بشوید اما بطور ساده اگر بخواهیم راهنمایی کنیم میشود گفت هرچی پول بدی آش میخوری blush  مثلا مدل بندی کاپو ارزان تر از بقیه مدل ها هست و اگر بخواهید راحت تر از کاپو در دسته گیتار استفاده کنید می توانید از کاپو های گیره ای هم استفاده کنید. مدل های بالاتر و پرهزینه ای هم وجود دارد مثل کاپوی با تیونر که اگر دوست داشته باشید می توانید از این مدل ها استفاده نمایید. از برند های معروف هم می توان به kyser و g7th اشاره کرد .

کاپو

 

نکات مهم در استفاده از کاپو بر روی گیتار :


1 - کاپو دقیقا پشت فرت قرار می گیرد و باید به صورت موازی با فرت نصب گردد.

نکته : در صورتی که کاپو بر روی فرت قرار گیرد صدایی که از سیم ها تولید می شود “ خفه ” یا اصطلاحا Mute می شود و همچنین اگر با فرت فاصله داشته باشد صدای “باز-Buzz” تولید می شود.

2- در گیتار‌های آکوستیک از کاپو معمولا تا فرت ۵ بیشتر استفاده نمی شود از فرت 5 به بعد اگر گام تغییر کند نتیجه بهتری گرفته می شود (تغییر گام را در آینده به شما آموزش خواهیم داد)

 

امیدوارم که خوب توضیح داده باشم.

 

برچسب ها : آموزش موسیقی
امتیاز :
2 نفر
شبکه های اجتماعی :        

مطالب مرتبط

نت و هفت صدای اصلی آن

نت و هفت صدای اصلی آن

سه شنبه 27 شهریور 1397
خطوط حامل در موسیقی

خطوط حامل در موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
شکل ظاهری نت های موسیقی

شکل ظاهری نت های موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
انواع کلید در موسیقی

انواع کلید در موسیقی

یکشنبه 1 مهر 1397

پربازدیدترین های وبلاگ

آهنگ سلطان قلب ها

آهنگ سلطان قلب ها

پنج شنبه 20 دی 1397
شکل ظاهری نت های موسیقی

شکل ظاهری نت های موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
تمرین دست چپ در گیتار

تمرین دست چپ در گیتار

چهارشنبه 25 مهر 1397