تلفن تماس۰۱۱-۳۳۴۱۰۹۳۸

سامانه پیامکی۱۰۰۰۰۵۸۹

زمان کشش نت در موسیقی

زمان کشش نت در موسیقی

ضرب که به انگلیسی Beat نوشته می شود،  در موسیقی یکی از موارد بسیار مهم و ضروری می باشد و باید به درستی درک گردد تا در اجرای قطعات دچار مشکل نشوید. در تعریف ضرب باید گفت :

ضرب نوعی ضربان است که زمان را به قطعات مساوی تقسیم می کند. برای مثال عقربه ثانیه شمار در هر دقیقه 60 بار حرکت می کند و هر کدام از این حرکت ها یک ضرب است.

ضرب در موسیقی

اگر سرعت عقربه ثانیه شمار را کم یا زیاد کنیم در حقیقت تمپوی ضرب را تغییر داده ایم.

ساده ترین روش برای تمرین و نگه داشتن یک ضرب منظم استفاده از مترونوم می باشد که در آموزش استفاده از مترونوم  نحوه استفاده از مترونوم را کامل توضیح داه ایم. در ویدئوی زیر که از سایت تئوریا برای شما قرار داده ایم هر شماره به عنوان یک ضرب می باشد :

کشش نت یا ارزش زمانی نت :

به مدت زمان ماندگاری هر نت، کشش نت یا ارزش زمانی نت گفته می شود.

در ادامه مدت زمان کشش نت ها را برای شما توضیح خواهیم داد برای مثال زمان کشش نت سیاه ضرب(Beat) طول می کشد و ... و این نکته را به خاطر بسپارید که دیرند در موسیقی به معنی کشش نت در موسیقی می باشد پس اگر در جایی به این کلمه برخورده اید به معنی کشش نت می باشد.

 

ویدئوی ارزش زمانی نت ها

زمان کشش نت ها :

زمان کشش نت گرد یا نت واحد نت گرد :

نت گرد بیشتر از همه نت های دیگر کشیده می شود و در موسیقی از نت گرد به عنوان واحد کشش استفاده می شود، به این معنی که کشش زمانی نت های دیگر نسبت به این نت سنجیده می شود. ارزش زمانی نت گرد به اندازه 4 ضرب می باشد .

 

زمان کشش نت سفید نت سفید:

ارزش زمانی نت سفید، نصف (½) نت گرد می باشد یعنی دو ضرب.

 

زمان کشش نت سیاه نت سیاه:

ارزش زمانی این نت، یک چهارم (¼) نت گرد می باشد که به نت های یک ضربی نیز معروف می باشند. همچنین می توان گفت ارزش زمانی نت سیاه نصف ارزش زمانی نت سفید می باشد که همان 1/4 می شود.  در نهایت در یک بازه 4 ضربی ، چهار بار نت سیاه تکرار می شود.

موارد گفته شده در بالا را در این ویدئو به صورت کاربردی بیشتر متوجه خواهید شد :

 

زمان کشش نت چنگ نت چنگ:

ارزش زمانی نت چنگ یک هشتم (1/8) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت چنگ نصف ارزش زمانی نت سیاه می باشد که باز هم می شود 1/8 . پس در یک بازه چهار ضربی 8 بار نت چنگ تکرار خواهد شد.

 

زمان کشش نت دولا چنگ نت دولا چنگ:

ارزش زمانی نت دولاچنگ یک شانزدهم (1/16) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت دولا چنگ نصف ارزش زمانی نت چنگ می باشد که باز هم می شود 1/16 . پس در یک بازه چهار ضربی 16 بار نت دولا چنگ تکرار خواهد شد.

نمونه ویدئوی کاربردی دیگر از زمان کشش نت ها :

 

زمان کشش نت سه لا چنگ نت سه لا چنگ:

ارزش زمانی نت سه لا چنگ یک سی و دوم (1/32) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت سه لا چنگ نصف ارزش زمانی نت دولا چنگ می باشد که باز هم می شود 1/32 . پس در یک بازه چهار ضربی 32 بار نت سه لا چنگ تکرار خواهد شد.

 

زمان کشش نت چهارلا چنگ نت چهار لا چنگ:

ارزش زمانی نت چهارلا چنگ یک شصت و چهارم (1/64) نت گرد می باشد . همینطور می توان گفت ارزش زمانی نت چهارلا چنگ نصف ارزش زمانی نت سه لا چنگ می باشد که باز هم می شود 1/64 . پس می توان گفت در یک بازه چهار ضربی 64 بار نت چهارلا چنگ تکرار خواهد شد.

 


البته قوانین دیگری وجود دارد که در شمارش تعداد ضرب ها تغییر ایجاد می نماید مثل نت های نقطه دار که بصورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

نمودار زیر که به " نمودار درختی نت ها " معروف است کمک شایانی برای درک مفاهیم بالا می نماید:

نمودار درختی نت ها

برچسب ها : تئوری موسیقی
امتیاز :
3 نفر
شبکه های اجتماعی :        
تصویر کاربر
سعید جمعه 21 تیر 1398

آموزشی مختصر و مفید که ویدیو ارزش زمانی نت‌ها خیلی کمک کننده و کاربردی بود.

تصویر کاربر
مهران سه شنبه 23 مهر 1398

باسلام مترونوم من سياه نقطه دارندار و قطعه اي كه ميخواهم بزنم سياه نقطه داررا شصت گذاشته حال بايدچنگ را رو چند تنظيم بكنم كه منظور مارو ازسرعت سياه نقطه داربرساند؟ ممنون ازشما!

comment
محمد یوسفی چهارشنبه 24 مهر 1398

سلام. راستش اصلا متوجه سوالتون نشدم احتمالا سوال را بد پرسیدید. مترونوم اصلا حالت های نت مثل سیاه نقطه دار و چنگ و دولا چنگ نداره! مترونوم میزان نما های مختلفی داره که شما با توجه به قطعه مورد نظرتون تنظیم میکنید و صدای مترونوم سر ضرب های اصلی میاد.مثلا اگر میزان نما قطعه شما 3/4 باشه شما باید مترونوم را روی 3/4 تنظیم کنید که باید از مترونوم شما سه تا صدا شنیده بشه. حالا اگر قطعه شما از چنگ یا دولاچنگ باشه دیگه خودتون باید بین ضرب های مترونوم اجرا داشته باشید. پس دقت کنید که فقط مترونوم ضرب های اصلی را اجرا می کنه. توی وبلاگ "آموزش کار با مترونوم" را سرچ کنید یک پست در موردش هست

comment
مهران دوشنبه 29 مهر 1398

باسلام ممنون ازتوجه وپاسختون منظورم سرعت قطعه هست كه شيش هشتمه وبالاش نوشته سياه نقطه دار شصت حالا مترونوم سياه نقطه دار نداره براي شيش هشتم بلكه وقتي شيش هشتم مينويسم چنگ مياد حالا من اين چنگ رو رو چه عددي تنظيم كنم كه سرعتش برابر بشه باهمون سياه نقطه دار شصت! بازهم ممنون!

comment
محمد یوسفی دوشنبه 29 مهر 1398

ببینید 6/8 یک میزان ترکیبی دو ضربی هست که هر ضرب اون معادله 3 نت چنگ هست! این میشه تعریف میران 6/8 حالا شما اگر بجای سه تا نت چنگ یک نت سیاه نقطه دار هم قرار بدی درسته و مشکلی ایجاد نمیکنه. بنابراین شما سرعت مترونوم را باید روی همون شست قرار بدی. فقط فرقش با سیاه نقطه دار اینه که تو این حالت 6 بار مترونومت به صدا در میاد که هر سه تا ضرب مترونومت برابر هست با یک ضرب سیاه نقطه دار. بنابراین مترونوم را همون شست تنظیم کن. امیدوارم تونسته باشم مفهوم موضوع را رسونده باشم

comment

خيلي ممنون ازراهنماييتون!

مطالب مرتبط

انواع کلید در موسیقی

انواع کلید در موسیقی

یکشنبه 1 مهر 1397
خطوط حامل در موسیقی

خطوط حامل در موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
نت و هفت صدای اصلی آن

نت و هفت صدای اصلی آن

سه شنبه 27 شهریور 1397

آخرین اخبار

پربازدیدترین های وبلاگ

آهنگ سلطان قلب ها

آهنگ سلطان قلب ها

پنج شنبه 20 دی 1397
شکل ظاهری نت های موسیقی

شکل ظاهری نت های موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
تمرین دست چپ در گیتار

تمرین دست چپ در گیتار

چهارشنبه 25 مهر 1397