تلفن تماس۰۱۱-۳۳۴۱۰۹۳۸

سامانه پیامکی۱۰۰۰۰۵۸۹

تاثیرات مثبت یادگیری موسیقی بر مغز انسان

تاثیرات مثبت یادگیری موسیقی بر مغز انسان

 

مزایای یادگیری موسیقی و تاثیرات آن بر مغز انسان


موسیقی بر عملکرد مغز تاثیرات مثبتی می گذارد و  در هر سنی که باشید شما را باهوش تر ، شادتر ، موفق تر و در نتیجه کارایی شما را بالاتر می برد. گوش دادن به موسیقی خوب و یادگیری آن بهتر است. امروزه موسیقی و تاثیرات نوروفیزیولوژیک آن مورد توجه بسیاری از روانشانسان و محققان در سراسر دنیا قرار گرفته است. در حوزه ی روانشانسی موسیقی را همجون زبان های رایج دنیا نوعی زبان دانسته اند که مناطق خاص خود را در مغر دارد. در مطلب زیر برخی از اثرات یادگیری موسیقی بر ذهن و بدن انسان را شرح می دهیم.

یادگیری موسیقی و حافظه ی قوی تر


تحقیقات علمی جدید نشان می دهد که یادگیری و آموختن موسیقی باعث تغییرات مثبت در عملکرد مغز انسان می شود و حافظه ی دراز مدت را تقویت می نماید و افرادی که در کودکی اقدام به یادگیری موسیقی و نواختن می نمایند از مغزی بسیار سالم تر و کارآمد تر نسبت به سایرین بر خوردار خواهند بود. نواختن ادوات موسیقی به منزله ی یک فعالیت ذهنی فوق العاده مفید برای مغز می باشد. اگر شما بصورت مداوم موسیقی می نوازید از حافظه ی قوی تر برخوردار خواهید بود و تمرکز شما بر روی مسائل بالاتر خواهد بود

افزایش سرعت واکنش و تصمیم گیری 


بر طبق یافته های جدید افرادی که موسیقی می دانند از نظر ذهنی بسیار  آماده تر و گوش بزنگ تر می باشند ، در این راستا مقاله ی منتشر شده در ژورنال Brain and Cognition تاکید می کند که موسیقیدانان و نوازندگان موسیقی بطور قابل ملاحظه ای قادر به تصمیم گیری سریعتر در برخورد با شرایط سخت و دشوار نسبت به دیگران (کسانی که با موسیقی آشنایی ندارند) می باشند.

سلامت ذهن و تندرستی بدن


تحقیقات نشان می دهد نواختن موسیقی باعث کاهش فشار خون ، کم شدن استرس و کاهش اضطراب می شود و حتی میزان مقاومت شما را در برابر بیماری ها افزایش می دهد. مهمتر از همه موسیقی را در هر سنی می توان یاد گرفت و نواخت و در سنین بالاتر و پیری نواختن موسیقی باعث فعال بودن ذهن و مغز انسان می شود و همین مساله بیماری های مغزی از قبیل آلزایمر و زوال عقل به شدت کاهش می دهد.

افزایش اعتماد به نفس ، بهبود روابط اجتماعی


اگر شما قادر به نواختن یکی از سازهای موسیقی باشید ، بدون شک این مهارت اعتماد به نفس شما را بالا می برد و باعث می شود در فعالیت های اجتماعی و عمومی بیشتری شرکت داشته باشید و با افراد بیشتری آشنا شوید و سلایق متفاوت را تجربه کنید.

هماهنگی و هارمونی بیشتر بین اعضای بدن


افزایش قدرت هماهنگی ، وقتی یک ساز را می نوازید شما از بدن و مغزتان می خواهید تا با هم همانگ تر شود ، هماهنگی زیبایی بین ذهن شما ، دستانتان و حواسی از قبیل بینایی و شنوایی ایجاد می شود.این هماهنگی شما را قادر می سازد تا در سایر مهارت های فیزیکی غیر از نواختن موسیقی نیز موفق تر باشید

ریاضیات و نواختن موسیقی 


شاید هیچوقت نمی دانستید که نواختن موسیقی باعث کمک به درک بهتر مسائل ریاضی می شود . موسیقی بخاطر داشتن ریتم و حس ضربه بطور غیر مستقیم به این امر کمک می کند.

افزایش قدرت درک مطلب و خواندن مطالب 


هنگامی که نواختن یک ساز را یاد میگیرید ذهن شما همواره در حال خواندن نت ها ، آکوردها و کوک بودن ها خواهد بود این فعالیت باعث بالا رفتن قدرت روخوانی و درک مطلب می شود.


 

برچسب ها :
امتیاز :
2 نفر
شبکه های اجتماعی :        

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

پربازدیدترین های وبلاگ

آهنگ سلطان قلب ها

آهنگ سلطان قلب ها

پنج شنبه 20 دی 1397
شکل ظاهری نت های موسیقی

شکل ظاهری نت های موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
تمرین دست چپ در گیتار

تمرین دست چپ در گیتار

چهارشنبه 25 مهر 1397