تلفن تماس۰۱۱-۳۳۴۱۰۹۳۸

سامانه پیامکی۱۰۰۰۰۵۸۹

سازهای بادی برنجی چگونه کار می کنند

سازهای بادی برنجی چگونه کار می کنند

سازهای برنجی ، هر گونه سازی بادی را شامل می شوند که دارای لوله و شیپور هستند و تولید صدا در آنها از طریق دمیدن و ارتعاش های لب های نوازنده صورت می گیرد. هرچند که این سازها در گذشته از مس تولید می شدند و امروزه از برنج ساخته می شوند اما این بدان معنی نیست که تمامی سازهای این رده منحصراً از جنس فلز یا برنجی باشند. مانند ساز دیجریدو (Didgeridoo) که از ساز های بادی بومی مردم استرالیا می باشد و از آن بعنوان ترومپت چوبی یاد می کنند.

معمولا در این سازها لوله ها را بصورت مارپیچ (حداقل دو بار خمیده می شوند) می سازند تا نگهداری آنها راحت تر باشد و در اغلب موارد دارای دریچه های تنظیم صدا می باشند تا بتوانند رنج گسترده تری از نت ها را تولید نمایند. انتهای لوله ی مخروطی در این سازها به شکل شیپور ، فنجان یا قیف می باشد. 

سازهای برنجی امروزی از طریق یک دهانه گیر فلزی تولید صدا می کنند. این دهانه گیر در بیشتر سازهای این رده شبیه بهم و تنها در اندازه کمی با یکدیگر متفاوت می باشند. هر چقدر اندازه این دهانه گیر بزرگتر باشند صدای پایین تری تولید می شود.

نواختن نت های متفاوت 

با بستن و آزاد سازی بیشتر یا کمتر لب ها، نوازنده قادر به تولید نت های متفاوت خواهد بود اما در این روش محدودیت تولید نت وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل سازهای برنجی از لوله های بسیاری تشکیل می شوند که می توانند با انتخاب دکمه هایی که برای باز و بسته کردن دریچه ها در زیر انگشتان نوازنده قرار دارند رنج تولید نت را افزایش دهند. سازهایی که صدای زیر دارند دارای سه دریچه و سازهایی که صدای بم تولید می کنند دارای چهار دریچه می باشند.

 

برچسب ها : سازهای بادی
امتیاز :
2 نفر
شبکه های اجتماعی :        

مطالب مرتبط

معرفی ساز ملودیکا

معرفی ساز ملودیکا

چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398
معرفی ساز ساکسیفون

معرفی ساز ساکسیفون

پنج شنبه 12 اردیبهشت 1398
سازهای بادی چگونه کار می کنند

سازهای بادی چگونه کار می کنند

چهارشنبه 14 فروردین 1398

آخرین اخبار

پربازدیدترین های وبلاگ

آهنگ سلطان قلب ها

آهنگ سلطان قلب ها

پنج شنبه 20 دی 1397
شکل ظاهری نت های موسیقی

شکل ظاهری نت های موسیقی

چهارشنبه 28 شهریور 1397
تمرین دست چپ در گیتار

تمرین دست چپ در گیتار

چهارشنبه 25 مهر 1397